Jāņus var uzskatīt par vislatviskākajiem svētkiem, kuros viens no raksturīgākajiem ēdieniem ir Jāņu siers. Šogad sieru ar nosaukumu "Jāņu siers" ražos tikai pieci industriālie uzņēmumi.
"Tuvojoties svētkiem, Jāņu sieru, šogad piedāvās tikai pieci piena pārstrādes uzņēmumi - "Valmieras piens", "Straupe", "Dundaga", "Rankas piens" un "Lazdonas piensaimnieks"," ziņu aģentūrai LETA sacījusi Siera kluba pārstāve Vanda Davidanova.
Pārgaujas novada piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (PKS) "Straupe" ir pirmais, kurš produkcijai izmantos jaunu marķējumu, apliecinot Latvijas Jāņu siera piederību Eiropas Savienības (ES) nacionālo produktu reģistram
V. Davidanova arī norādīja , ka produkta marķējumā pircēji šogad ieraudzīs jaunumu - ES Garantēto tradicionālo īpatnību reģistra logotipu, kas Jāņu sieru izcels pārējo produktu vidū. Jau zināms, ka no pagājušā gada novembra “Jāņu siers” ir iekļauts Eiropas Savienības garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā, taču līdz šim Jāņu siera ražotājiem nebija piešķirtas atļaujas lietot marķējumu ar ES logotipu.
Gadiem esam strādājuši pēc šīs receptes un laižam savu sieru tirgū ar nosaukumu "Jāņu siers"
PKS Straupe atzinīgi vērtē statusa piešķiršanu, jo tas produktam dod papildu atpazīstamību ne tikai iekšējā tirgū, bet arī ārvalstīs. Straupe Jāņu sieru ražo no kooperatīva pastāvēšanas pirmsākumiem.
Eiropas Komisijas Tradicionālo produktu reģistrā (Traditional Speciality Guaranteed) eksperti iekļauj produktus, kuru sastāvs vai pagatavošana saistīta ar kādām senām tradīcijām vismaz 25 gadu garumā. "Mēs, minētie pieci ražotāji, esam tie, kas gadiem strādājuši pēc šīs receptes un laižam savu sieru tirgū ar nosaukumu "Jāņu siers". Lai iegūtu atļauju lietot šādu nosaukumu. pats galvenais noteikums ir ievērot recepti," saka PKS Straupe valdes priekšsēdētājs Imants Balodis.
I. Balodis paskaidro, ka PKS “Straupe" "Jāņu siera" pagatavošanas veids, receptūra, līdz ar to izskats, krāsa un garša ir nemainīgas visus tā ražošanas gadus, tas atbilst valstī noteiktajam ražošanas standartam. "Pamatā ir vājpiena biezpiens, vājpiens, sviests, olas, ķimenes un vārāmā sāls. Tos gatavojot attiecīgā temperatūrā, veidojas viendabīga siera masa, kas, atdziestot formiņā, iegūst saulainā Jāņu siera izskatu. Šis siers no mājražotāju siera pamatā atšķiras ar recepti, bet ikviens, kas ražo sieru pēc ES apstiprinātās receptes, kā to darām mēs, var vērsties pie V. Davidanovas un, izejot procesu, iegūt tiesības gatavot sieru ar "Jāņu siera" nosaukumu."
PKS “Straupe" "Jāņu siera" pagatavošanas veids, receptūra, līdz ar to izskats, krāsa un garša ir nemainīgas visus tā ražošanas gadus, tas atbilst valstī noteiktajam ražošanas standartam.
Latvijas Mājražotāju un mazo ražotāju informācijas un atbalsta biedrības valdes loceklis Agris Locs ir pārliecināts, ka šāds marķējums vietējo pircēju neietekmēs: "Domāju, ka šajā gadījumā runa ir tikai par nosaukumu un pircējus tas neietekmēs. Cilvēks jau pērk nevis nosaukumu, bet produktu. Mēs tirgosim sieru ar nosaukumu "Jāņa siers". Šajā gadījumā nosaukums ir nosaukums, bet tradīcijas ir pilnīgi kaut kas cits."
A. Loca viedoklim piekrīt arī Pārtikas amatnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Ināra Mālkalne, kura arī pati ražo mājas sieru: "Pēc būtības, ja mazais ražotājs var dabūt Zaļo karotīti, tad, izpildot PVD prasības un ražojot produktu atbilstoši receptei, var dabūt atļauju tirgot "Jāņu sieru", un es ticu, ka minētais ražotāju piecinieks ir tikai pats sākums. Tam noteikti pievienosies arvien vairāk ražotāju, bet teikšu, ka cilvēki dod priekšroku mājās gatavotam ķimeņu sieram, tāpēc mēs, mājražotāji, nesatraucamies. Saskaņā ar tradīcijām būs mums ķimeņu siers, bet sauksim to citādi, piemēram, Jāņa siers, Jāņa mātes siers vai Līgas siers-nosaukums jau garšu nemaina."
Kā norādīts Eiropas Komisijas (EK) paziņojumā, Jāņu siers ir produkts, kas ražots no piena un biezpiena, izmantojot tradicionālu, gadsimtiem ilgi nemainītu metodi.
コメント