Aprīļa mēnesis ir tas laiks, kad pēc garā un tumšā ziemas perioda mainās ne vien daba mums apkārt, bet arī mūsu ēdienkarte. Gluži vai neapzināti šajā laikā sākam vēlēties lietot uzturā vairāk svaigu dabas produktu, kas bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un citiem vērtīgiem elementiem. Dienas kļūst arvien gaišākas, vairāk uzspīd saulīte un tā ir laba zīme, kas liecina – drīzumā Cēsu tirgū varēsim gaidīt pirmos zaļumus.
Nepacietīgākie jau paši sākuši audzēt lociņus, ko pievienot klāt teju katrai ēdienreizei, uzņemot vairāk vitamīnu svaigā veidā, taču nav aiz kalniem dienas, kad Cēsu tirgū parādīsies pirmās pašmāju dilles, jo bez dillēm latviešu virtuvi grūti iedomāties, rukola, redīsi un lapu salāti. Vaives pagasta zemnieku saimniecībā “Brīvnieki” zem plēvēm atrodas pushektārs zemes un siltumnīcās jau mēnesi darbi rit pilnā sparā. Tur smaržo pavasaris un zaļumi stiepjas pretī gaismai, cik spēka.
Saimnieks Jānis Basevičs jau laicīgi iestādījis sīpolus, tāpēc “Brīvnieku” loki jau atrodami tirgošanā pa pieciem eiro kilogramā. “Pēc garās ziemas, nu kurš gan negrib kādu zaļumiņu! Cilvēki izsalkuši pēc vitamīniem. Pagājušajā nedēļas nogalē izpirka gandrīz visu rukolu, sinepes, kviešus un zirņu dīgstus, realizēju visu, ko var turpināt audzēt mājās uz palodzes,” saka J. Basevičs.
Pašlaik siltumnīcā sadīguši redīsi, spināti gurķi un pat tomāti. “Nākamajā nedēļā izstādīsim agros kāpostus,” saimnieks klāsta ieceres. To cik daudz un ko sēt vai stādīt, “Brīvniekos” ielāgojuši, jo ar savām dārza veltēm lutina Cēsniekus jau 16 gadu. Zinot, ka darbs nebūt nav no vieglākajiem, jautājam vai joprojām atmaksājas tāds ieguldījums, pūles un laiks? “Ko citu lai es savos gados daru?” ar pretjautājumu atbilt J.Basevičs. “Iesācis esmu, tad jāturpina. Darbs ir ļoti liels, sevišķi liela peļņa neiznāk, taču izdzīvot var. Esmu jau pieradis, sapratis, cik ko vajag, lai nebūtu mīnusos, tomēr nodrošinātu nelielu rezervi, bet, ja šī lauksaimnieciskā uzņēmējdarbība tagad būtu jāsāk no jauna, nez vai saņemtos. Šāda saimniekošana atmaksājas sākot ar 2500 kvadrātmetriem zem seguma, ar mazākiem apjomiem nekas nesanāks.”
Šobrīd ir aktuāli visi zaļie un svaigie dīgsti, jo mūsu sirds jau dzīvo pavasarī
Ja dažs brīnās, kā pie mums visu vasaru var būt svaigi spināti, tad te “Brīvniekos” tie aug griezdamies, turklāt tikko viena kultūra pārstāj ražot, tās vietā stājas cita, vai tā tiek pārsēta, tikai tā var nodrošināt nemitīgu piedāvājumu: “Lai arī viena siltumnīca ir liela, ja tajā sastāda salātus, tā vien būs kā divām nedēļām, ko tirgot.”
Nav aiz kalniem arī darbi uz lauka, kur savu vietu radīs bietes, kāposti, puķkāposti, burkāni un brokoļi. Ar puķēm gan saimnieks neaizraujas, jo saka, ka: “Tās puķes, kas maksātu naudu, visas ieved no Polijas un Holandes un ar viņu cenām vai apjomiem mēs nevaram konkurēt, taču ar šo es varu konkurēt. Vietējie mani jau atpazīst, zina, ka es sezonas laikā četros no rīta ceļos, visu safasēju, sagatavoju un astoņos esmu tirgū un vietējā prece tomēr krietni atšķiras no tā, kas ir lielveikalā. Tā piemēram, lielveikalā nopirktais redīss ir ārēji smuks, taču struktūra kā vatei, turpretī mūsu, vietējie redīsi ir gan kraukšķīgi, gan sulīgi-ar garšu. Cita lieta!”
Lielākā peļņa esot kā reiz tagad: “Mēs jau sakām, kamēr spināti maksā 12 eiro kilogramā, tikmēr visiem tos vajag, kad cena krītas līdz vienam eiro, tad met kaut no pakaļas, visi jau atēdušies, neviens virsū neskatās.
Pašlaik kā tāds jaunais modes kliedziens esot zirņu dīgsti: “Tie pavasara zaļumu starpā pēdējā laikā ir ļoti pieprasīti – tos plašā klāstā var atrast tirdziņos, restorānos teju visus ēdienus rotā ar šiem zaļumiem, un arī mājās vairums audzē kraukšķīgos vitamīnus, taču šiem vēl nedaudz jāpaaugas,” tā saimnieks.
Šobrīd ir aktuāli visi zaļie un svaigie dīgsti, jo mūsu sirds jau dzīvo pavasarī, tāpēc zaļumi uz šķīvja sniegs ne tikai enerģiju, bet arī tik ļoti nepieciešamos vitamīnus. Diedzēšanai piemērotas būs dažādas labības un pākšaugu sēklas, piemēram, kviešu, rutku, kressalātu, sezama, griķu un sinepju sēklas, kā arī lēcas, griķu sēklas, redīsus, sarkanās pupiņas, mango pupiņas un citi enerģijas un spēka avoti, taču, ja pašam nav laika atliek vien dažas nedēļas pagaidīt un tad doties uz Cēsu tirgu, jo saimnieki jau rūpīgi gatavojas piedāvās svaigo, tikko no dobes.
Comments