“Trušus sakoduši odi un tie izskatās divas reizes lielāki,” raksta kāda saimniece un prasa ko darīt?
Sazinājos ar saimnieku Māri Jākobsonu, kura ganāmpulkā ir ap 300 trušu: “Uzreiz varu pateikt, ka truši nav vakcinēti. Trušus jāvakcinē reizi sešos mēnešos, tad tādas problēmas neradīsies.”
Pateišām, Aija trušus vakcinējusi pirms diviem gadiem, taču pērnajā gadā šādas problēmas nebija.
Maris saka, ka slimības pazīmes liecinot, par miksomatozi. “Pagājušajā gadā problēmu nebija, jo odu bija mazāk,” saka Māris un turpina, ”ja truši vakcinēti, potes iedarbība ilgst pusgadu un arī tad ir tikai 70% garantija, ka garaušus izdosies pasargāt. Ja truši jau sakosti, vakcīna vairs nelīdzēs. Tagad atliek pēc iespējas ātrāk vakcinēt tos, kas vēl veseli, bet par sakostajiem grūti paredzēt. Tie kuri pārdzīvos, kuriem stiprāka imunitāte tie izdzīvos, bet citādi visticamāk aizies bojā.”
Slimības pazīmes liecina par miksomatozi
Šīs slimības pārnēsātāji ir kukaiņi asinssūcēji - dunduri, odi un citi. Pēc tam šī slimība pāriet no viena truša uz otru. Paiet diezgan liels laiks, kamēr truši pārslimo šo slimību, tad viņiem arī imunitāte paliek stabilāka. Uz vasaras beigām, kad sāk pazust kukaiņi, tad arī slimības izplatība samazinās. Var trušus arī nokaut un lietot uzturā, bet, ja slimība ir ievilkta un trusis ir sastrutojušās acīm, viss punos, tad šādu dzīvnieka gaļu diezin vai vajadzētu lietot uzturā.
Truši regulāri un laicīgi jāvakcinē
Vaicāts, vai nelīdz būrus aizklāt ar segām, Māris saka, noteikti nē: “Ārā ir ļoti silts un, ja trusis sakarsīs arī aizies bojā. Var mēģināt likt moskītu tīklu, bet tomēr palieku pie tā, ka truši regulāri un laicīgi jāvakcinē. Vakcīnu veic veterinārārsts un viena vakcīna maksā aptuveni divus eiro."
Protams, saimniekam pašam jāizvēlas, vai viņam ekonomiski izdevīgāk ir vakcinēt vai ne. Diemžēl tā ir, ka mūsdienās viss maksā. Vēl ir iespējams trušus turēt tādā vietā, kur tie nevar nonākt kontaktā ar kukaiņiem asinssūcējiem, šādā telpā ieliekot arī vībotnes vai vērmeles.
Foto: by Bunniez
コメント