top of page
Writer's picturePolianna

JAUKA LAUKA DIENA PRIEKUĻOS

Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrs (AREI PPC) tradicionāli jūlijā rīko Lauka dienu, kuras ietvaros arī šogad apmeklētājiem bija iespēja aplūkot lauksaimniecības tehniku, piedalīties informatīvā lekcijā-sarunā par pākšaugu izmantošanu nebrīvē audzētu briežu ēdināšanā, kā arī doties uz izmēģinājuma lauciņiem.

Šogad saules apspīdētas, Lauku dienas notiek dažādos Latvijas novados, tālab daļai sabiedrības pasākums jau laicīgi piefiksēts piezīmju grāmatiņā, kā tāds, kurš obligāti jāapmeklē. Kā teica Aivars Pogulis no zemnieku saimniecības “Pilsumi”: “Lauku dienas apmeklējuma galvenais mērķis ir iegūt jaunāko informāciju un pieredzi, uzzināt, kas zinātniskā institūcijā paveikts līdz šim un pie viena satikties ar draugiem un paziņām.”


Cilvēki sarunājoties, iemalkojot kafiju, bet kāds turot rokā pīrādziņu, staigāja pa PPC teritoriju. Vieni iegāja iekštelpās, citi iznāca ārā un nesteidzīgi izpētīja pa kādam bukletam, tad lēnīgā gaitā, aizgāja līdz traktoriem, kombainam, kādam informatīvajam stendam. Jau atkal uzskatāmi varēja pārliecināties, ka šāda veida pasākums ir viens no ērtākajiem veidiem, kā vienuviet iegūt visu nepieciešamo informāciju, aplūkot lauktehniku, uzdodot jautājumus tirdzniecības pārstāvjiem un aprunāties ar PPC pētniekiem.


AREI PPC vadītājs Varis Dedumets uzskata, ka pasākuma rīkošanas galvenais mērķis ir sasniegts, vienīgi būtu gribējies vairāk apmeklētāju. “Savu ietekmi uz Lauku dienu Priekuļos atstājusi daudz un dažādo pasākumu pārbagātība. Tikko aizvadīti Dziesmu, deju svētki, bet katrā novadā risinās pilsētas vai pagasta svētki. Vasara ir īsa, līdz ar to šie mēneši pārpildīti notikumiem un cilvēkiem ir ne tikai izvēle, bet arī nogurums. Vēl jāpiesummē tas, ka dārzā nogatavojas raža, kas jāpagūst novākt, “ stāsta Dedumets.

Taisnība, ka vasaras periodā gandrīz katru dienu kādā Latvijas malā notiek pa tematiskai lauku dienai. Burtiski tikko pirms šī pasākuma, 11. jūlijā, vērienīga Lauka diena notika Viļānos. “Daudzi izstādes dalībnieki fiziski nepaspēja savu tehniku pārdzīt uz Priekuļiem, tāpēc nolēmām palielīt sevi un apskatei izlikām savu PPC tehniku,” apstākļus skaidro direktors.


Uzrunājot lauksaimniecības tehnikas uzņēmuma SIA “Laja” valdes priekšsēdētāju Jāni Pušmucānu, uzzināju, ka sagatavošanās darbi stenda un tehnikas izvietošanai pie centra esošajā mauriņā veikti pa tumsiņu, lai austot gaismai atliktu tikai sagaidīt interesentus. “Cenšamies piedalīties visās iespējamās izstādēs, kas varētu aizsniegt mūsu auditoriju, tāpēc Lauku dienas Priekuļos nav izņēmums. Tiesa, šogad apmeklējums ir pavisam neliels,” saka tirgotājs.


Jauns traktors nav tas pats, kas jauns zeķu pāris

Pēdējos gadus klausoties, cik grūta ir lauksaimniecības nozare un kā saimnieki cīnās ar force major situācijām, interesējos, vai saimniekiem pietiek līdzekļu lauktehnikas parka papildināšanai, galu galā jauns traktors nav tas pats, kas jauns zeķu pāris. Tirgotājs atbild, ka zemniekiem nauda ir un lielsaimnieki katru gadu pērk pa agregātam, taču daudz grūtāk klājas jaunajiem zemniekiem, jo bankas negribot dot kredītus. Tomēr, kad izvēle nonāk līdz reālam pirkumam, akcents tiekot likts uz atvieglotu darba procesu un efektivitāti.

“Lai gūtu maksimālu lielu atdevi no katra izmantotā hektāra, saimnieki vēlas precīzāk un pareizāk apstrādāt laukus. Piemēram, pagājušā gadā, mitrās vasaras dēļ, izteikti interesējās par dziļirdinātājiem, jo lauki, kas pavasarī bija apstrādāti ar dziļirdinātājiem, rudenī bija viegli izbraucami un zemnieki ražu novāca. Savukārt šopavasar, kad uz laukiem bija ļoti sauss, pieauga interese par augsnes veltņiem, kuriem komplektā nāk klāt hidrauliskā šļūce. Un tā varētu uzskaitīt ļoti daudz piemērus,” stāsta J. Pušmucāns.


Zemniekiem nauda ir un lielsaimnieki katru gadu pērk pa agregātam, taču daudz grūtāk klājas jaunajiem zemniekiem, jo bankas negrib dot kredītus

Interesanti, ka šogad Lauku dienas ietvaros piedalījās Alūksnes novada Strautiņu mazpulks, viņu vidū arī brīvprātīgais no Slovākijas Pēteris Berečiks. Puisis ar aizrautību fotografēja tehniku un runājās ar apmeklētājiem. Pēteris atzīstās, ka viņam bijusi izvēle - pieredzes apmaiņā doties uz Gruziju, vai apmeklēt Latviju: “Izvēlējos Latviju, jo mums ir ļoti līdzīga agrovide. Arī saimniekošanas veidā un tradīcijās var saskatīt daudz kopīgā. Šis pasākums ir vērtīgs tieši jaunākajiem mazpulcēniem. Iespējams, ka pēc Lauku dienas apmeklējuma kāds no viņiem apsvērs domu, savu tālāko nākotni saistīt ar lauksaimniecību vai zinātnisko pētniecību. Viņi šķiet ieinteresēti notiekošajā. Saredzu, ka nākotne nav tikai lielpilsētās, turklāt visiem pilsētas burzma nav piemērota. Zināma sabiedrības daļa vēlas dzīvot laukos un neattīstās tikai pilsētvide, attīstās arī reģioni. Nebūšu pesimists un teikšu, ka jauniem cilvēkiem ir perspektīva laukos, tāpēc bērnus un jauniešus jāiesaista visos šāda veida pasākumos.”


Pirmajai pasākuma daļai noslēdzoties, visi interesenti sakāpa autobusā un devās uz izmēģinājuma lauciņiem. Apmeklētāji ar aizrautību klausījās speciālistu stāstījumā un uzdeva jautājumus. Pat pēkšņā lietus šalts neatturēja cilvēkus no lauciņu aplūkošanas un tas ir pierādījums tam, ka saimniekiem ir interese par pētniecisko darbu, kura rezultātus var redzēt dabā.


Pasākumam izskanot, apmeklētāji baudīja siltu tēju, kafiju un, iesaistoties dažādās diskusijās, nesteidzīgi izklīda līdz nākamai tikšanās reizei.




0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page